Lokowanie własnego kapitału w nieruchomości to dobry krok, który w większości przypadków wieńczy sukces w postaci posiadania lokum, które można zamieszkać lub użyczać innym. Inwestycje w apartamenty na wynajem to dla wielu osób najrozsądniejszy sposób na to, by zrobić użytek z kilkuset tysięcy złotych posiadanych na koncie. Czy w dalszym ciągu się to opłaca? Co zrobić, aby mieszkanie przynosiło regularne zyski?
Czy kupno mieszkania pod wynajem się opłaca?
Mając grubszą gotówkę na koncie w obliczu szalejącej inflacji, nie warto trzymać jej w banku, ponieważ z roku na rok będzie ona traciła na wartości. Lepsza będzie inwestycja w nieruchomości na wynajem, o ile masz już dom, który spełnia Twoje własne potrzeby mieszkaniowe. Może się to opłacać, ale tylko pod jednym warunkiem – że przeznaczysz na to własne, posiadane przez siebie środki. Finansowanie tego rodzaju przedsięwzięć z kredytu nie należy do rozsądnych wyborów.
Dlaczego nie brać kredytu na inwestycję w nieruchomości?
Teoretycznie rozwiązanie wydaje się bardzo korzystne – Ty bierzesz kredyt, kupujesz apartament, a najemca płaci czynsz, którym go spłaca. Jednak abstrahując od wzrostu wysokości rat, który może w każdej chwili gwałtownie nastąpić, pozostaje zawsze element ryzyka – czy uda się znaleźć chętnego na to mieszkanie za tę cenę? Co zrobić, jeśli przez kilka miesięcy będzie ono stało puste? Pamiętaj też, co pewien czas może ono wymagać odświeżenia czy napraw. Inwestycja w mieszkanie na wynajem powinna być szczególnie dobrze przemyślana pod kątem wszystkiego, co może pójść nie tak – abyś nie skończył z długami!
Wynajem mieszkania – inwestycja długoterminowa
Lokując swoje środki w różne instrumenty finansowe, musimy zastanowić się, jakie są nasze cele – czy chcemy szybko podwoić kapitał, czy po prostu zrobić coś z pieniędzmi, które topnieją na koncie, a nie są nam w tej chwili potrzebne. Wynajem mieszkania to inwestycja długoterminowa – zacznie przynosić zyski dopiero po latach, ale będą one systematyczne i mogą nawet stać się jednym ze źródeł dochodu pasywnego. Kupując apartament czy jakąkolwiek inną nieruchomość należy jednak pamiętać, że nie da się ich szybko zbyć – gdy w przyszłości będziesz potrzebować dużej gotówki, będzie musiało minąć co najmniej kilka miesięcy, zanim uda się ją uzyskać ze sprzedaży.
Czy taka inwestycja się opłaca?
Pieniądze zdecydowanie warto inwestować, nie pozwalając im leżeć bezczynnie w banku! Czy inwestowanie w mieszkania na wynajem to dobry krok? Z pewnością tak, o ile dokładnie przemyślisz sprawę. Zastanów się, czy wolisz użyczać lokum studentom, czy rodzinom z dziećmi. Pierwsza opcja to konieczność zakupienia go w pobliżu miasteczka uniwersyteckiego, z kilkoma mniejszymi pokojami i odpowiedniego przystosowania go do zamieszkania przez kilka obcych sobie osób (na przykład poprzez zamki w drzwiach). Wówczas możesz liczyć na większy przychód będący sumą opłat za kilka osób, ale też konieczność poszukiwania lokatorów nawet co kilka miesięcy. Rodziny z dziećmi to często jednolity, stabilny przychód, ale nieco niższy. Tu może sprawdzić się duży apartament, a nawet dom pod miastem, jeśli interesują Cię tego rodzaju nieruchomości.
Jak sprawić, by inwestycja w mieszkanie pod wynajem była opłacalna?
Przede wszystkim spokojnie poszukaj naprawdę korzystnej oferty kupna nieruchomości, która będzie w dobrej lokalizacji, z odpowiednim metrażem, solidnie wykończona lub odpowiednio tania, ale do remontu. Zastanów się, komu chcesz wynajmować. Czy możesz sobie pozwolić na regularne odwiedziny w tym mieście i osobiste poszukiwania nowych najemców? Jeśli nie – weź pod uwagę osobę, która profesjonalnie obsługuje apartamenty na wynajem. Inwestycja w zaufanego zarządcę może zdjąć z Twojej głowy wiele kłopotów!
Komu zlecić obsługę apartamentów?
Obecnie na rynku jest coraz więcej firm, które zajmują się profesjonalnym zarządzaniem wynajmowanymi nieruchomościami. Często właściciele mieszkań i apartamentów, dla których jest to kolejna inwestycja, nie mają czasu na takie działania, a wręcz robią to w nieprofesjonalny sposób, odstraszając potencjalnych najemców. Postaw na zakup lokum od sprawdzonego dewelopera i od razu zatrudnij do zarządzania nim specjalistę – szybko przekonasz się, że współpraca z ekspertami w tej dziedzinie naprawdę się opłaca!