Strony świata a mieszkanie - jaki układ jest najlepszy?

Strony świata a mieszkanie – jaki układ jest najlepszy?

Południe to mnóstwo ciepła i światła w zasadzie przez cały rok. Północ – chłód. Wschód to słońce zaglądające w okna już o świcie, a zachód – jasność aż do samego zmierzchu, a do tego piękne widoki. Strony świata a mieszkanie to dla wielu inwestorów bardzo ważne zagadnienie. Jak dopasować jego układ do własnych potrzeb? To zależy od trybu życia mieszkańców!

 

Salon – po której stronie powinien mieć okna?

Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Powinno być jasne, słoneczne i ciepłe. Bardzo często ma ono również balkon lub taras, na którym właściciele chcieliby latem spędzać mnóstwo czasu, zażywając słonecznych kąpieli. Mieszkanie z salonem skierowanym w tę stronę świata to świetny wybór. Warto rozważyć również stronę wschodnią – wówczas jadalnia o poranku będzie skąpana w blasku, co wydaje się idealną scenerią dla rodzinnych śniadań, a popołudniami i wieczorem w środku lata salon będzie zaciemniony – w związku z czym nie nagrzeje się zanadto.

 

Po której stronie świata umieścić sypialnie?

W sypialni z kolei chcemy, aby panowały zgoła inne warunki. Tam powinno być ciemno i chłodno – co sprawia, że idealną stroną świata dla tego pomieszczenia jest północ. Jeśli dodatkowo będzie to północno-wschodnia część, możesz doświadczać tam słońca zaglądającego Ci w okna o poranku przynajmniej przez pewną część roku!

 

Gabinet, kuchnia – idealne dla rozświetlonych części domu

W wyborze ustawienia poszczególnych stref swojego mieszkania względem stron świata bardzo ważne będzie też usytuowanie gabinetu do pracy oraz kuchni, w której spędza się mnóstwo czasu na wykonywaniu precyzyjnych czynności. Niech będzie to pomieszczenie przytulne, ciepłe i jasne, maksymalnie dobrze doświetlone – tak, aby wygodnie się w nim pracowało. Dobrze sprawdzi się tu część domu od południowo-zachodniej strony, dzięki czemu aż do zmroku będzie tu naprawdę przyjemnie.

 

Łazienki i pomieszczenia gospodarcze – gdzie mogą zostać ulokowane?

Architekci zajmujący się projektowaniem mieszkań, zawsze biorą pod uwagę ich układ względem stron świata, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał danej lokalizacji i stworzyć tam świetne warunki życia dla przyszłych lokatorów. Z uwagi na to, że łazienka, WC oraz pomieszczenia gospodarcze nie wymagają dostępu do światła, bardzo często są umieszczane względem stron świata tam, gdzie pozostaje wolne miejsce – najczęściej od północy, przy sypialniach, lub wręcz w wydzielonej wewnętrznej części lokum, gdzie w ogóle nie ma otworów okiennych.

 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na strony świata w mieszkaniu?

Zaleca się, aby kupując nieruchomość wyjrzeć przez okna i sprawdzić, jak o danej porze roku świeci w jej kierunku słońce. Jego kąt padania światła będzie się zmieniał z biegiem czasu, ale główne strony świata pozostaną bez zmian. Dzięki optymalnemu wyborowi ustawienia pomieszczeń względem nich możesz uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie – południowy salon będzie wymagał nieco mniej ciepła, podobnie jak sypialnia od północy, która powinna pozostawać jak najbardziej chłodna dla maksymalnego komfortu. Nie będziesz też zbyt często sztucznie doświetlać wnętrz. Zwróć na to uwagę, a przekonasz się, że Twoje mieszkanie może być idealne pod tym kątem!