Od kiedy trzeba płacić czynsz po zakupie mieszkania od dewelopera?

Jeśli własne lokum – to tylko nowe, w obiecującym położeniu, na klimatycznym osiedlu doskonale skomunikowanym z resztą miasta. Nieruchomość od dewelopera to możliwość bycia pierwszym jego właścicielem, a często również jednym z pierwszych mieszkańców we wspólnocie. Czynsz a odbiór mieszkania – co warto wiedzieć o tej płatności? Od jakiego momentu po zakupie należy uiszczać tę opłatę?

 

Dlaczego to taka ważna kwestia?

Bardzo często deweloperzy sprzedają mieszkania do wykończenia – wszystko zależy od tego, jaką umowę podpisali oni z nabywcą, i jakie warunki ustalili. W związku z tym, od momentu odebrania kluczy po faktyczne zamieszkanie, może upłynąć jeszcze wiele miesięcy. W kwestiach formalnych odbiór mieszkania ma bardzo duże znaczenie, na przykład związane z tym, od kiedy powstaje obowiązek opłacania czynszu. To właśnie ta data bywa granicą, od której tak wiele zależy.

 

Czym jest odbiór mieszkania?

Mówiąc najprościej – to moment przekazania kluczy, który finalizuje całą transakcję zakupu lokum. Wszystkie informacje dotyczące konkretnych dat i opłat czynszu znajdziesz w umowie deweloperskiej. Odbiór mieszkania to moment, w którym nabywca dokonuje inspekcji technicznej i stwierdza podpisem zgodność z umową, po czym następuje oddanie lokum do użytkowania. Niekiedy jednak deweloper zastrzega sobie w umowie, że przekazanie domu do zamieszkania nastąpi po odbiorze technicznym, ale dopiero w momencie sporządzenia aktu notarialnego i przepisania własności. Wówczas formalności mogą trwać kilka miesięcy.

 

Co z czynszem w obu sytuacjach?

Tak naprawdę wszelkie informacje dotyczące tego, od kiedy powstaje obowiązek zapłaty czynszu, są zawarte w umowie deweloperskiej. Jeśli ma to miejsce po odbiorze mieszkania, wówczas musisz płacić, bez względu na to, czy decydujesz się od razu tam zamieszkać, czy też planujesz przez kolejnych kilka miesięcy meblować swoje gniazdko bez faktycznego użytkowania go. W sytuacji, gdy umowa mówi o płatnościach po dokonaniu wszelkich formalności notarialnych, zaczynasz uiszczać opłaty dopiero po tym dniu.

 

Dlaczego tak ważna jest kwestia czynszu po odbiorze?

Oczywiste jest, że w momencie odbioru technicznego i stwierdzenia braku nieprawidłowości, nowy właściciel mieszkania może zacząć użytkować mieszkanie i zobowiązany jest opłacać czynsz. Mogą się jednak wydarzyć różne sytuacje – opóźnienie terminu przekazania kluczy, czy nieprawidłowości techniczne stwierdzone podczas inspekcji, które deweloper jest zobowiązany usunąć, zanim zostaną przekazane klucze. Jasne jest, że żaden nowy właściciel nie będzie chciał wykonywać opłat za lokum, którego jeszcze nie zamieszkuje, a w którym wciąż toczą się prace remontowe, lub które stoi puste i oczekuje na formalności związane ze sporządzeniem aktu notarialnego.

 

Sprawdź swoją umowę deweloperską i żądaj przestrzegania terminów!

Pamiętaj, że umowa deweloperska powinna zawierać jak najwięcej detali dotyczących kwestii, które bezpośrednio wpłyną na Twoje finanse. Jeśli chodzi o odbiór mieszkania a czynsz, może to być jedna z kluczowych kwestii, która uchroni Cię przed płaceniem czegoś, co nie powinno mieć miejsca, dopóki nie dopełnisz wszelkich formalności i mieszkanie nie stanie się oficjalnie Twoje. Sprawdź, co się w niej znajduje i nie bój się upominać u dewelopera o przestrzeganie zapisów tego dokumentu!