Ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Zakup nieruchomości to dla wielu osób inwestycja życia. Wcześniej większość Polaków nie ma okazji do tak dużego pod względem finansowym przedsięwzięcia, później również podobna okazja się z reguły nie pojawia. Sama transakcja, jak i związane z nią działania innego rodzaju pochłaniają sporo środków finansowych, a także czasu. Wiele dni zajmuje m.in. wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, które należy uwzględnić w budżecie i kalendarzu. W takim razie ile ono trwa? Jaka jest kolejność prac? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Wykończenie mieszkania – kolejność prac

Gdy poddaje się dokładnej analizie kwestię wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, należy mieć świadomość, że jest to proces, na który składa się co najmniej kilka czynności. Obejmuje on różne działania z odmiennych dziedzin, a ich kolejność jest następująca:

  • kafelkowanie, układanie płytek na posadzkach i ścianach – ta czynność wchodzi w zakres tzw. prac mokrych,
  • malowanie – ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i zabezpieczające, ponieważ odpowiednio dobrana farba chroni powierzchnie,
  • montaż schodów i balustrad – o ile są przewidziane w projekcie,
  • biały montaż – podłączenie armatury, instalacji i urządzeń w nieruchomości.

Wiedząc, jaka jest kolejność wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim i ile trwają poszczególne jego etapy, można pokusić się o określenie przybliżonego czasu realizacji prac. Przyjmując, że na każdą z wymienionych powyżej czynności należy przeznaczyć kilka, niekiedy nawet kilkanaście dni, łatwo dojść do wniosku, że wszystkie uda się zakończyć w ciągu paru tygodni. Z reguły zakłada się, że chodzi o ok. 1-3 miesiące. Od czego zależy, jak szybko działania zostaną sfinalizowane?

Od czego zależy czas trwania wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Łatwo się domyślać, że kluczowym czynnikiem, który wpływa na to, jak długo trwają czynności, jest powierzchnia nieruchomości. Im więcej metrów kwadratowych ma lokal, tym bardziej angażujące pod względem czasowym są prace, mimo że niezmienna pozostaje ich kolejność. Proces wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim przebiega dłużej także w przypadku korzystania z usług kilku różnych ekip. W takiej sytuacji niezwykle trudne jest zorganizowanie fachowców, aby kolejny zespół wchodził bezpośrednio po poprzednim.

Kolejna kwestia to dostępność materiałów. Zdarza się, że w danym momencie w sklepach i hurtowniach akurat brakuje produktów, których potrzebujesz. Wówczas nie pozostaje nic innego jak tylko złożenie zamówienia i oczekiwanie na jego realizację. Łatwo się domyślać, że na skutek takiego poślizgu w dostawach prace związane z wykończeniem mieszkania w stanie deweloperskim trwają dłużej, nawet jeśli ich kolejność jest identyczna.

Najwięcej czasu na początku

Do najbardziej czasochłonnych działań można zaliczyć układanie kafli czy płytek. To zadanie wymagające zarówno poświęcenia wielu godzin, jak i dużej dokładności. Zdecydowanie przydaje się też doświadczenie i zastosowanie odpowiednio dobranych narzędzi. Szybciej przebiega malowanie, przy którym warto pamiętać o właściwej kolejności, tzn. najpierw ściany, później podłogi, tak aby uniknąć zabrudzenia posadzki. Wbrew pozorom dość długo trwa ostatni etap wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim, czyli biały montaż.

Zadbaj o jakość, o nie szybkość prac

Jeżeli planujesz prace wykończeniowe w swoim kalendarzu, zarezerwuj na nie co najmniej kilka tygodni. Zawsze lepiej poświęcić im nieco więcej czasu i uwagi niż się spieszyć, bo z tego często wychodzą błędy i inne niechciane skutki. Mając odpowiedni margines czasowy, nie zastanawiaj się więc za bardzo nad tym, ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, tylko zabierz się za działania w odpowiedniej kolejności z naciskiem na jakość.