Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Kupno nowej nieruchomości oznacza wydatki związane zarówno z samą transakcją jej nabycia, jak i szeroko pojętym dostosowaniem i wyposażeniem. Decydując się na stan deweloperski, uwzględnij koszt wykończenia, który prawdopodobnie okaże się całkiem poważną kwotą. Jak dużą? Ile kosztuje montaż niezbędnych elementów i dopasowanie pomieszczeń do codziennego, standardowego użytkowania? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi i przeanalizujemy ceny obowiązujące w 2023 r.

Co się składa się na wykończenie mieszkania?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób można w ogóle zdefiniować wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim. Co się na nie składa? Jakie czynności i prace obejmują wymienione koszty? Z reguły zawierają się w nich następujące działania:

  • wykonanie posadzek,
  • malowanie, tapetowanie lub pokrycie ścian innymi materiałami,
  • mocowanie drzwi wewnętrznych, ewentualnie również parametrów,
  • podłączenie armatury sanitarnej, instalacji i sprzętów gospodarstwa domowego,
  • instalacja gniazd i włączników.

Krótko mówiąc – jest co robić i na co wydawać pieniądze! Jak można się domyślać, jednoznaczne określenie, ile ich potrzeba na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, to trudne zadanie, ponieważ odpowiedź zależy od wielu czynników.

Kluczowa kwestia dotyczy tego, czy podejmujesz się prac we własnym zakresie, co wiąże się ze znacznie niższymi kosztami, ale wymaga osobistego poświęcenia czasu i nerwów, czy zlecasz je podwykonawcom. W tym drugim przypadku cena za 1 m2 obejmująca wykończenie mieszkania bywa ściśle określona. Rzućmy zatem okiem na cenniki wybranych firm.

Ceny za m2 wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

Jak można wywnioskować na podstawie krótkiej analizy rynku, najczęściej spotykane stawki wynoszą od ok. 1000 do 1500 zł za jeden metr kwadratowy. Chodzi o całościowe wykonanie wszystkich czynności i oddanie nieruchomości, którą wystarczy już tylko wyposażyć, aby nadawała się do zamieszkania i codziennego użytkowania.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie przed wzięciem części czynności na siebie – np. tych, na których się znasz i wiesz, że sobie z nimi poradzisz – i powierzeniem pozostałych bardziej doświadczonym i kompetentnym specjalistom. W rezultacie cena za wykończenie mieszkania za 1 m2 staje się niższa, a inwestycja kosztuje mniej jako całość, uwzględniając też samą cenę lokalu.

Jeżeli więc decydujesz się na zlecenie realizacji wszystkich działań podwykonawcom, a Twoja nieruchomość ma powierzchnię np. 70 m2, łatwo policzyć, z jakim wydatkiem się to wiąże. Przy założeniu, że stawka robocizny wynosi 1000 zł, z Twojego portfelu ubędzie dokładnie 70 000 zł. Całkiem spory koszt, prawda? Konieczne weź to pod uwagę, jeżeli planujesz kupić mieszkanie w stanie deweloperskim. Uwzględnij cenę wykończenia i pamiętaj, że im większy lokal, tym więcej kosztuje dostosowanie go do codziennego użytkowania. A jeszcze przecież trzeba liczyć wydatki na wyposażenie, które również mogą być niemałe.

 

Uwzględnij koszt wykończenia mieszkania w swoim budżecie

Mając na uwadze ogromne koszty, z jakimi wiąże się nabycie mieszkania – niezależnie od tego, czy na potrzeby własne, czy na wynajem bądź inny rodzaj inwestycji – zdecydowanie warto dobrze zabezpieczyć się finansowo. To tym bardziej istotne w obecnych czasach, gdy inflacja szaleje, w gospodarce i na rynku nieruchomości panuje niepewność, a ceny wielu produktów i usług budowlanych zachowują się jak szalone. Przed zawarciem transakcji pamiętaj więc o sprawdzeniu, ile na daną chwilę kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim za m2.